Ministerstvo financí zlepšilo výhled: ekonomika zrychlí o 4,5 procenta

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 4,5 procenta, tedy nejvíce od roku 2007. Příští rok úřad očekává růst 2,7 procenta. Důvodem zlepšení pro letošní rok je překvapivě silný růst ekonomiky v prvním pololetí. V červenci počítal úřad s letošním růstem ekonomiky o 3,9 procenta a pro příští rok s 2,5 procenta. Loni HDP vzrostl o dvě procenta.

Ekonomika je podle ministerstva letos podporována řadou jednorázových faktorů. Jde především o čerpání peněz z evropských fondů nebo rozpočtovou stimulaci v podobě zavedení druhé snížené sazby DPH ve výši deset procent, slev na dani z příjmů z fyzických osob, zvýšení starobních důchodů nebo zvýšení platů ve státní správě. „V neposlední řadě pak k ekonomickému růstu přispívají nízké ceny ropy,“ uvedlo ministerstvo.

Příští rok jednorázové faktory odezní. Ekonomický růst by tak měl podle úřadu odrážet normální podmínky a možnosti české ekonomiky. „Očekávaný dobrý stav ekonomiky přesto vede k mírnému zvýšení predikce růstu reálného HDP,“ uvedl úřad.

Ministerstvo naopak snížilo odhad vývoje průměrné inflace v letošním roce na 0,4 procenta z červencových 0,5 procenta. Pro rok 2016 počítá s průměrnou inflací 1,1 procenta, zatímco v předchozí predikci to bylo 1,5 procenta. Míra nezaměstnanosti by měla podle nové prognózy být nižší, letos 5,2 procenta a příští rok 4,9 procenta.

Cz GDP Annual Growth Rate

„Ministerský scénář je ve srovnání s konsensem mírně méně optimistický pokud jde o soukromou spotřebu, jejíž růst vidí pro oba roky meziročně pod tři procenta. Značný optimismus naopak panuje na ministerstvu ohledně letošních investic,“ míní hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Letos ministerstvo očekává deficit veřejných financí na 1,9 procenta HDP, loni byl 1,95 procenta. „Na příjmové straně by mělo dojít k opětovnému skokovému navýšení výnosu daně z tabákových výrobků a také inkaso DPH by se i přes zavedení druhé snížené sazby na vybrané skupiny komodit mělo vyvíjet příznivě. O necelá tři procenta by mělo vzrůst inkaso přímých daní, které bude podobně jako v roce 2014 taženo především výnosem daně z příjmů právnických osob,“ uvádí prognóza.

Výběr daní omezí stagnující platy

Úřad neočekává, že by hospodářský růst přispěl ke zvýšení daňových příjmů. Nominální objem mezd a platů a spotřeba domácností se totiž podle předpovědi prakticky nezmění.

Česká národní banka zveřejní novou prognózu příští týden. V té aktuální ze srpna počítá s letošním růstem ekonomiky o 3,8 procenta a pro příští rok o 2,8 procenta.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz