Pracovní sobota. Ministři se mimořádně sejdou kvůli bezpečnosti a summitům

V sobotu odpoledne bude mimořádně jednat vláda o bezpečnostní situaci

Kvůli aktuální bezpečnostní situaci se v sobotu odpoledne mimořádně sejde vláda. Kromě informací od ministra vnitra a zástupců policie a tajných služeb ovšem ministři budou rozhodovat o tom, s jakým mandátem pojede na nedělní summit EU-Turecko premiér Bohuslav Sobotka, potažmo ministr vnitra Milan Chovanec, který se koncem příštího týdne zúčastní jednání ministrů spravedlnosti a vnitra v Bruselu. Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš pak v pátek naznačil, že by chtěl znovu mluvit o možném připojení se k žalobě proti kvótám.


Praha – V neobvyklém termínu se v sobotu odpoledne sejde kabinet Bohuslava Sobotky, který se teprve v pátek vrátil z oficiální návštěvy Číny. Mimořádné jednání vlády se uskuteční zejména kvůli aktuální bezpečnostní situaci, ministři by navíc měli schválit mandát pro premiéra před společným summitem Evropské unie a Turecka.

Na něm by se kromě oživení vzájemných vztahů měl řešit i finanční příspěvek na pomoc se zvládáním uprchlické situace. EU už dříve Ankaře přislíbila přibližně tři miliardy korun.

Hlasovat se bude i o pověření pro ministra vnitra Milana Chovance, který příští týden poletí do Bruselu diskutovat o tom, jak by měla vypadat ochrana hranic schengenského prostoru. Špičky vládní koalice už bezprostředně po atentátech v Paříži avizovaly, že na evropské úrovni bude Česko prosazovat hlavně důslednější ochranu vnější hranice.

Chovanec by měl zároveň spolu s policejním prezidentem a řediteli tajných služeb seznámit své kolegy s tím, jak se situace po pařížských útocích vyvíjí, a vláda by měla zhodnotit dosavadní opatření. Nedá se ovšem očekávat, že by se opatření měla zpřísnit, podle dřívějších vyjádření představitelů vlády Česku žádné konkrétní nebezpečí nehrozí.

Kromě toho ale možná dojde i na hlasování o připojení se k slovenské žalobě proti kvótám. To by chtěl navrhnout vicepremiér Andrej Babiš. „Každý ví, že to (kvóty) nefunguje, protože nefungují hotspoty. K nám žádní uprchlíci přijít nechtějí, všichni chtějí do Německa,“ prohlásil Babiš v pátek. Vláda už přitom o tom samém hlasovala na konci září, tehdy byli proti mimo jiné právě ministři za hnutí ANO, včetně jeho předsedy.

Za to si ministr financí v pátek vysloužil rýpnutí od lidovců. „Jestli si udělali nějaký průzkum veřejného mínění a obratem změnili svůj názor, to se vyloučit nedá,“ připomněl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dřívější hlasování.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz